Aquaplaning - co to jest i jak mu zapobiec?

Kategoria: bezpieczna jazda z devil-cars.pl

- 20 kwi 2023

Ulewne opady deszczu to zjawisko, z którym musimy mierzyć się przynajmniej kilka razy w roku. Podczas jazdy w deszczu pogorszeniu ulega nie tylko widoczność, ale też przyczepność kół do podłoża. 

Intensywny deszcz zwiększa ryzyko powstania aquaplaningu. Czytaj dalej, a dowiesz się, czym jest aquaplaning, jak mu zapobiegać i co robić, gdy się już przytrafi.

Aquaplaning, zwany też hydroplaningiem, to zjawisko, które może wystąpić w czasie jazdy po mokrej drodze. Możemy o nim mówić w momencie, gdy między oponą pojazdu a powierzchnią drogi wytwarza się warstwa wody. Opona traci kontakt z asfaltem, a auto staje się niesterowne. 

To zjawisko może prowadzić do utraty panowania nad samochodem i stanowi bezpośrednie ryzyko wypadku.

aquaplaning - co to jest

Co wywołuje aquaplaning?

Aquaplaning powstaje, gdy na powierzchni asfaltu gromadzi się duża ilość wody. Mamy z nim do czynienia w czasie intensywnych opadów, gdy studzienki kanalizacyjne nie nadążają z odprowadzaniem wody. Aquaplaning może się też pojawić po wjechaniu w kałużę lub w koleinach. Do utworzenia się tego zjawiska wystarczy powierzchnia wody o głębokości 2,5 mm.

Na aquaplaning największy wpływ mają:

  1. Głębokość wody - im głębsza kałuża, tym więcej wody muszą odprowadzić opony. Po przekroczeniu wartości granicznej nie dają już rady, a pomiędzy oponą a drogą tworzy się “poduszka wodna”.
  2. Prędkość - aquaplaning występuje najczęściej przy wyższych prędkościach i podczas gwałtownego przyspieszania.
  3. Zużycie opony - niski bieżnik odprowadza wodę zdecydowanie gorzej niż wysoki.
  4. Szerokość opony - szerokie opony o niskim profilu są bardziej podatne na aquaplaning, należy mieć tego świadomość i regularnie sprawdzać w nich ciśnienie.

aquaplaning - co robić, gdy wystąpi

Co robić, gdy wystąpi aquaplaning?

Gdy zauważysz, że koła straciły przyczepność z podłożem, przede wszystkim zachowaj spokój. Nie wykonuj gwałtownych ruchów.

  • Nie hamuj gwałtownie. Mimo że instynkt podpowiada, by hamować, nie należy tego robić, bo samochód łatwiej wpadnie w poślizg. 
  • Powoli i delikatnie odpuść pedał gazu.
  • Rozluźnij chwyt na kierownicy, ale utrzymuj nad nią kontrolę. Trzymaj kierownicę na wprost, nie skręcaj.
  • Gdy odzyskasz kontrolę nad samochodem, przyhamuj, by zmniejszyć prędkość.

Zamiast panikować, zachowaj spokój. Bardzo ważne jest, by nie hamować, trzymać kierownicę prosto i delikatnie zdjąć nogę z gazu. Podczas wytracania prędkości poczujesz, jak koła znów odzyskują przyczepność. Dopiero wtedy zacznij hamować.

Powyższe nie dotyczy oczywiście sytuacji, w której istnieje bezpośrednie ryzyko kolizji, np. pojazd bezpośrednio przed nami - wtedy hamujemy, mając nadzieję, że przynajmniej jedno z kół złapie przyczepność. 

Jeśli używasz tempomatu w ulewnym deszczu, lepiej przestań. Taką sugestię znajdziesz nawet w instrukcji obsługi swojego auta. Tempomat nie ocenia warunków na drodze, więc mając przed sobą dużą kałużę, nie zwolni.

aquaplaning - jak zapobiegać?

Jak uniknąć aquaplaningu?

1. Regularnie sprawdzaj stan opon

Co jakiś czas zerknij na opony, sprawdzając czy nie widać na nich żadnych uszkodzeń. Regularnie sprawdzaj poziom ciśnienia oraz zużycia bieżnika. 

2. Dostosuj prędkość do warunków

W czasie ulewnych deszczów jeździj z bezpieczną prędkością. 

3. Unikaj gwałtownych ruchów

Gwałtowne ruchy kierownicą, agresywne przyspieszanie i hamowanie zwiększają ryzyko aquaplaningu, dlatego warto się powstrzymać od ich wykonywania. 

4. Gdy nie trzeba, nie jeździj przy samej krawędzi jezdni

Kałuże najczęściej tworzą się przy krawędzi jezdni. Drogi są projektowane tak, by ich najwyższy punkt znajdował się na środku. W czasie ulew, w miarę możliwości, trzymaj się bliżej środka drogi. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, gdy na danej trasie panuje duży ruch. Musisz samodzielnie ocenić, czy taka jazda będzie w danej sytuacji bezpieczna.

5. Uważaj na koleiny

Koleiny mogą być wypełnione wodą, nawet gdy przestało już padać. Zwracaj na nie uwagę i staraj się je omijać. Na drodze z koleinami utrzymuj bezpieczną prędkość.

6. Pamiętaj o zachowaniu dystansu

Zawsze należy zachować odpowiedni dystans do poprzedzającego samochodu, jednak w czasie ulew jest to szczególnie ważne. Mając dużą odległość do poprzedzającego auta, możesz przejechać przez kałużę bez konieczności hamowania, dzięki czemu zmniejszysz ryzyko wpadnięcia w poślizg.

 

Mamy nadzieję, że dzięki powyższym wskazówkom będziesz wiedział, co robić w przypadku aquaplaningu, a co ważniejsze, będziesz potrafił mu zapobiegać.

 

Zobacz również: Jak jeździć w deszczu, by bezpiecznie dotrzeć do celu?


Komentarze

Blog

Chiński samochód BAIC - auto za mniej niż 80 tys. zł już w Polsce
Regeneracja alternatora - jaki jest koszt i czy warto?
Jak ozonować auto i ile to kosztuje?

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 km/h
Lamborghini Gallardo
315 km/h
Ferrari F430
315 km/h

Kontakt