Pagani Utopia - superauto tylko dla wybranych?

Kategoria: Testy samochodów

- 24 wrz 2024

Obecnie świat motoryzacji coraz częściej kształtują księgowi, inżynierowie od optymalizacji kosztów i urzędnicy. Z tego powodu większość nowych samochodów to raczej kompromis pomiędzy przepisami a oczekiwaniami rynku. Producenci skupiają się na hybrydach, elektrykach i jak najbardziej praktycznych rozwiązaniach. W takim świecie coraz trudniej wyróżnić się czymś naprawdę wyjątkowym.

Marka Pagani robi jednak coś zupełnie innego – tworzy samochody, które przeczą obowiązującym trendom. Pagani Utopia to auto, które stawia na czystą, nieograniczoną moc, wyrafinowany design i bezkompromisowe podejście do przyjemności z jazdy. Mowa o supersamochodzie o mocy 864 KM, który nie jest ani praktyczny, ani ekonomiczny, ale za to wywołuje potężne emocje na twarzy każdego, kto ma okazję zasiąść za jego kierownicą.

Czy to auto ma rację bytu w świecie zdominowanym przez dążenie do obniżenia emisji CO₂ i maksymalnej efektywności? Pagani pokazuje, że tak – choć z pewnością jest to propozycja tylko dla wybranych.

pagani utopia

Pagani Utopia - co to za auto?

Pagani Utopia to najnowsze dzieło włoskiego producenta supersamochodów, Pagani Automobil, zaprezentowane w 2022 roku. Jest to trzeci model w historii marki, po słynnych Zondzie i Huayrze (które doczekały się różnych wariantów). 

Słowo "utopia" w nazwie auta nawiązuje do miejsca idealnego, którego istnienie wielu kwestionuje. Pagani postanowiło stworzyć samochód, który byłby spełnieniem marzeń każdego miłośnika motoryzacji, oferując piękny design, osiągi i wyjątkowość. 

pagani utopia

Horacio Pagani (założyciel marki i prezes) tłumaczył, że Utopia symbolizuje jego dążenie do stworzenia maszyny doskonałej, wykraczającej poza standardowe ramy techniki i technologii, ale jednocześnie pozostającej wierną klasycznym wartościom – prostocie, mocy i czystej przyjemności z jazdy.

pagani utopia

Pagani Utopia - design i wnętrze

Jeśli chodzi o design, Pagani Utopia to prawdziwe dzieło sztuki na czterech kołach. W przeciwieństwie do wielu współczesnych supersamochodów, które często mają bardzo agresywne, niemal "kosmiczne" linie, Utopia charakteryzuje się eleganckim, wręcz subtelnym wyglądem. Karoseria wykonana z ultralekkiego włókna węglowego ma płynne linie, które nawiązują do klasycznych supersamochodów z lat 90., jednak w nowoczesnym, futurystycznym wydaniu.

pagani utopia

Szczególną uwagę przykuwają detale. Charakterystyczne, podwójne reflektory przednie, w tym modelu zostały połączone w jedność. Podobnie jak w innych Pagani, tak i w Utopii znajdziemy cztery wydechy ułożone w kwadrat. Liczne przetłoczenia na karoserii i wloty powietrza nie dość, że świetnie wyglądają, to zapewniają też doskonałą aerodynamikę. 

pagani utopia - wnętrze

Wnętrze jest równie imponujące – luksusowe, wykonane z najwyższej jakości materiałów, ale jednocześnie minimalistyczne i analogowe. W świecie zdominowanym przez ekrany dotykowe i cyfrowe wyświetlacze, Utopia idzie pod prąd, oferując klasyczne, mechaniczne zegary i ręczne przełączniki, które podkreślają związek kierowcy z maszyną. Znajdziemy tu tylko jeden wyświetlacz, umiejscowiony pomiędzy obrotomierzem a prędkościomierzem. Mamy tu też dużo alumioniowych eleentów (m.in. obręcz kierownicy o wadze 1,8 kg, wyciosana z 40-kilogramowego bloku aluminium) i skóry, które podkreślają surowość auta i nawiązują do historii.

pagani utopia - skrzynia biegów

Osiągi i silnik Pagani Utopii

Pod maską Pagani Utopii znajduje się potężny, 6-litrowy silnik V12, stworzony we współpracy z Mercedesem-AMG. Ta jednostka generuje imponujące 864 KM oraz 1100 Nm momentu obrotowego. Pagani zdecydowało się na tradycyjny, spalinowy motor, stawiając na czystą, niepowstrzymaną moc. Auto przyspiesza od 0 do 100 km/h w zaledwie 2,7 sekundy, a jego maksymalna prędkość przekracza 350 km/h.

Pagani celowo zrezygnowało z zaawansowanej elektroniki wspomagającej jazdę na rzecz bardziej analogowego doświadczenia. Auto dostępne jest z manualną skrzynią biegów, co dodatkowo podkreśla jego "purystyczny" charakter – kierowca ma pełną kontrolę nad pojazdem, a każdy ruch dźwigni czy nacisk na pedał gazu dostarcza niezapomnianych emocji.

pagani utopia

Ile kosztuje Pagani Utopia?

Supersamochody, szczególnie te od Pagani, słyną ze swojej wyjątkowo wysokiej ceny, co sprawia, że są dostępne tylko dla wąskiego grona nabywców. Pagani Utopia nie jest wyjątkiem. Cena startowa tego modelu wynosi około 3,1 miliona euro, co w przeliczeniu na złotówki daje ponad 13 milionów złotych.

Oczywiście na cenę ma wpływ nie tylko sama technologia, ale również ekskluzywność oraz ręczne wykonanie każdego pojazdu. Każde Pagani jest w pełni personalizowane, a właściciele mogą wybierać spośród nieskończonych możliwości dostosowania wnętrza, kolorystyki oraz materiałów. Wszystko to sprawia, że każdy egzemplarz jest unikatowy, co dodatkowo podnosi jego wartość na rynku kolekcjonerskim.

Zobacz również: Najdroższe samochody świata 

pagani utopia - premiera

Pagani Utopia w Polsce - dostępność i obecność na rynku

Zakup Pagani nie jest prostym zadaniem. Ta luksusowa marka oferuje bardzo ograniczoną liczbę egzemplarzy dostępnych na całym świecie. Łącznie powstanie tylko 99 sztuk Utopii. Samochód trafi więc tylko do wyselekcjonowanych klientów, często kolekcjonerów motoryzacyjnych.

Polscy miłośnicy motoryzacji mogą już oficjalnie zamówić Pagani Utopię dzięki obecności autoryzowanego dealera Pagani of Warsaw, znajdującego się przy ul. Wirażowej 21 w Warszawie. Jest to pierwszy w Polsce salon tej luksusowej marki, należący do Grupy Pietrzak, która specjalizuje się w sprzedaży supersamochodów.

Pagani Utopia to coś więcej niż tylko samochód – to symbol ekskluzywności, osiągów i sztuki inżynierii. Supersamochód ten, dostępny dla wyselekcjonowanego grona, łączy w sobie imponujące osiągi z eleganckim, ręcznie wykonanym designem. Czy Pagani Utopia to auto tylko dla wybranych? Odpowiedź brzmi: tak – ale dla tych, którzy mają nie tylko środki, ale także prawdziwą pasję do motoryzacji na najwyższym poziomie.

Źródło zdjęć: Pagani Press

 


Komentarze

Blog

Zaparowane szyby w aucie - jak sobie z tym poradzić? Podpowiadamy!
Koenigsegg Gemera – Nowy Hypercar z Czterema Miejscami
Opony zimowe a letnie - czym się różnią?

Ranking Samochodów

KTM X-BOW
295 km/h
Lamborghini Gallardo
315 km/h
Ferrari F430
315 km/h

Kontakt