Centrum pomocy

Potrzebujesz pomocy?

Podaj numer, a oddzwonimy do Ciebie.

Zapisz się do newslettera, aby otrzymać kod rabatowy.

Kategoria: bezpieczna jazda z devil-cars.pl

Czy mężczyźni są lepszymi kierowcami niż kobiety? - Bezpieczna Jazda z devil-cars.pl - NOWA SERIA NA BLOGU

Rozpoczynamy nową serię artykułów z poradami dotyczącymi szeroko rozumianej bezpiecznej jazdy. Porozmawiamy z ekspertami i podzielimy się własnymi doświadczeniami oraz spostrzeżeniami. Zaglądaj na naszego bloga i śledź na bieżąco nowe poradniki Bezpiecznej Jazdy z devil-cars.pl. Zapraszamy do lektury!

W pierwszym odcinku nowej serii artykułów wkładamy kij w mrowisko i odpowiadamy na pytanie: “Kto jest lepszym kierowcą - mężczyźni czy kobiety?”. W sieci pojawia się mnóstwo opinii na ten temat opartych na różnych (często wątpliwych) kryteriach. Przed napisaniem tego artykułu przeczytaliśmy wiele tekstów sugerujących jedną lub drugą odpowiedź. Czy możemy więc powiedzieć, że mężczyźni są lepszymi kierowcami niż kobiety lub na odwrót?

Czy mężczyznom łatwiej jest prowadzić samochód?

Wiele lat temu, gdy samochody nie miały jeszcze wspomagania układu kierowniczego i innych systemów hydraulicznych można było się spierać, że to mężczyźni lepiej sobie radzą z kręceniem kierownicą, zmianą biegów, czy wciskaniem opornych pedałów. Obecnie, w dobie nowoczesnych i łatwych w prowadzeniu samochodów, możemy stwierdzić, że jazda autem jest tak samo łatwa dla mężczyzn, co dla płci pięknej.

Dyskusje na temat kobiet i mężczyzn za kierownicą obracają się wokół błędnych założeń lub wybiórczych statystyk. I choć nie ma żadnych fizycznych cech różniących obie płcie za kółkiem, to instruktor nauki jazdy, z którym rozmawialiśmy, sugeruje, że istnieją pewne rozbieżności i wyjaśnia ich pochodzenie.

Mężczyźni powodują więcej wypadków na drogach

Opinia, że mężczyźni powodują więcej wypadków samochodowych oraz dostają więcej mandatów niż kobiety, mimo iż jest prawdziwa, to nie uwzględnia tego, że na drogach jeździ o wiele więcej mężczyzn. Z badań CBOS-u wynika, że prawo jazdy posiada około 81% dorosłych Polaków i 49% Polek. Posiadanie prawa jazdy nie równa się też regularnej jeździe samochodem. I choć nie ma na ten temat dokładnych badań to z własnych obserwacji możemy wywnioskować, że na drogach jeździ o wiele więcej mężczyzn niż kobiet i że to oni przejeżdżają średnio więcej kilometrów. Szansa na spowodowanie przez nich wypadku znacząco przez to wzrasta.

Co więcej, statystyki policyjne pokazują, że na przestrzeni ostatnich 17 lat liczba wypadków spowodowanych przez mężczyzn spadła o 40%, a u kobiet nie uległa znaczącej zmianie. Można to oczywiście tłumaczyć tym, że coraz więcej kobiet ma prawo jazdy i coraz częściej można spotkać je na drodze. Nie zmienia to jednak faktu, że o ile 11 lat temu kobiety powodowały co szósty wypadek, to obecnie są sprawczyniami co trzeciego. Ten temat jest niezwykle szeroki i w zależności od przyjętego kryterium możemy dojść do różnych wniosków. Zostawmy więc statystyki i przyjrzyjmy się, co o wypadkach na drodze myśli nasz ekspert.

Spostrzeżenia o kobietach i mężczyznach za kierownicą

Zanim rozpoczniecie hejt, uprzedzamy - poniższe stwierdzenia są zgeneralizowane. To połączenie statystyk, faktów i własnych obserwacji tego, co dzieje się na drodze.

  • Gdy para (mężczyzna i kobieta) jadą razem, istnieje większe prawdopodobieństwo, że poprowadzi mężczyzna.
  • Powyższe stwierdzenie jest jeszcze bardziej prawdziwe podczas trudnych warunków atmosferycznych (noc, deszcz, śnieg, mgła) oraz na nieznanym terytorium (np. inne miasto, inne państwo).
  • Samochód z samym kierowcą będzie statystycznie częściej prowadzony przez mężczyznę. Kobiety częściej widuje się z pasażerami, między innymi dlatego, że wciąż w dużej mierze to one zajmują się odwożeniem dzieci do szkół. Posiadanie pasażerów na pokładzie znacząco wpływa na styl jazdy, o czym później.
  • W kategoriach społecznych samochody to nadal bardziej ”męska sprawa”, co często oznacza, że mężczyźni częściej odczuwają potrzebę rywalizacji na drodze. Niekiedy skutkuje to niepotrzebną brawurą lub popisywaniem się przed kolegami.
  • Statystyki pokazują, że prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków jest zdominowane przez mężczyzn.
  • Więcej kobiet niż mężczyzn ma zdaniem naszego eksperta większe kłopoty z widzeniem przestrzennym, co objawia się większymi trudnościami przy parkowaniu.

Pewność siebie w samochodzie - która płeć czuje się pewniej za kółkiem?

Instruktor nauki jazdy, z którym rozmawialiśmy, ma blisko 17 lat doświadczenia zawodowego i jego zdaniem pewność siebie za kółkiem to coś, co najbardziej odróżnia od siebie obie płcie. Mężczyźni są według niego z reguły bardziej pewni siebie. Zaufanie do siebie za kierownicą oznacza większą pewność podejmowanej decyzji - co skutkuje większą szansą na podjęcie zarówno bardzo dobrej decyzji, jak i bardzo złej. Większa pewność siebie sprawia, że częściej podejmujemy ryzyko - niekiedy zupełnie niepotrzebne.

Mniejsza pewność siebie podczas prowadzenia auta oznacza mniej dobrych decyzji, więcej złych oraz często brak jakiejkolwiek decyzji. Jednak sprawia też, że osoby świadome braków w technice prowadzenia samochodu o wiele rzadziej podejmują ryzykowne decyzje narażające życie i zdrowie.

Kierowcy bardziej pewni siebie (zwykle mężczyźni) są bardziej skłonni do agresywnych zachowań na drodze. Przykładowo: częściej przekraczają prędkość, siedzą na zderzaku poprzedzającego auta, wyprzedzają podczas ograniczonej widoczności i nie rezygnują z jazdy nawet w ekstremalnie złych warunkach (śnieżyca, ulewa, duża mgła). Często czują się lepsi od innych.

Kierowcy świadomi własnych ograniczeń częściej wahają się na skrzyżowaniach i rondach, wysyłają niejasne sygnały do innych kierowców przy zmianie pasa i chętniej polegają na poleceniach nawigacji, ignorując oznakowanie na drodze. Każda z tych sytuacji może doprowadzić do kolizji.

Wszystko to sprawia, że mężczyźni są częstszymi sprawcami wypadków skutkujących ciężkimi obrażeniami ciała, podczas gdy kobiety częściej uczestniczą w drobnych kolizjach drogowych i stłuczkach na parkingu.

Dziecko i inni pasażerowie na pokładzie

Przewożenie w samochodzie dzieci powoduje zazwyczaj dramatyczną zmianę zachowania kierowcy na drodze. Nawet najwięksi ryzykanci stają się bardziej roztropni, gdy jadą z pociechami. Dzieci w samochodzie mogą być jednak zupełnie innym czynnikiem ryzyka spowodowania wypadku, gdy ich zachowanie rozprasza kierowcę i odwraca jego wzrok od drogi. Wpływ innych pasażerów na styl jazdy kierowcy zależy od wielu czynników. Można jednak założyć, że większość młodych mężczyzn podejmuje o wiele większe ryzyko na drodze, gdy przewozi swoich rówieśników, w szczególności innych młodych mężczyzn. Zdaniem naszego eksperta kobiety wydają się o wiele szybciej rozpraszać rozmową z innymi pasażerami, niż czynią to mężczyźni. Istnieje jednak zbyt mało badań naukowych na ten temat, by nazywać to sprawdzoną teorią.

A więc - kobiety są lepsze czy gorsze za kółkiem?

Większość z powyższych wywodów to nasze własne obserwacje i spostrzeżenia naszego eksperta a także niedokładne statystyki i opinie z innych artykułów publikowanych w sieci. Można rozmawiać godzinami przywołując pojedyncze przypadki, anegdoty i statystyki. Wydaje się jednak, że mimo iż istnieje kilka różnic pomiędzy płciami, to wszystko zależy od charakteru danego kierowcy, a niekoniecznie płci. Naszym zdaniem kobiety są tak samo dobre za kierownicą, co mężczyźni. Uważamy też, że każdemu przydałyby się dodatkowe lekcje jazdy. Polecamy przejażdżki naszymi sportowymi samochodami, podczas których każdy, niezależnie od płci, może sprawdzić swoje umiejętności za kółkiem! Jazda na torze wyścigowym w kontrolowanych warunkach to też świetna opcja dla osób chcących wyszaleć się i zostawić na nim wszystkie negatywne emocje. Wszystko po to, by na drodze być już tylko miłym i uprzejmym kierowcą.


Komentarze

Aby poszukiwania prezentu były jeszcze lepsze, używamy ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych i marketingowych. Przeczytaj więcej w Polityce Prywatności